
Mido | ground light | blank | warm white | OutdoorPro+ | 12 volts
The Mido ground light delivers warm white light and helps accent outdoor spaces.
-
IP-67
-
11 lm
In Stock

Exclusive to OutdoorPro+ dealers
Sign inDescription
The Mido ground light is designed to subtly accent specific environments. Thanks to its compact design, this light is ideal for various locations such as steps, decking, tiles, patios, pathways, and driveways.
The anti-glare top provides a comfortable beam of light that illuminates the surroundings without disturbing. The light is also weather-resistant and equipped with a 12-volt system, making it perfect for outdoor use.
If you're looking for a subtler light intensity and a gentle orientation of your environment, the Crato ground light is the ideal choice. However, if you need maximum light intensity and the largest range, the Pega ground light is the perfect solution.
Tip: By combining the Crato ground light (4 lm), Mido ground light (11 lm), and Pega ground light (76 lm), you create an aesthetically balanced lighting setup for your outdoor space.
For installation of the Mido ground light, a 32 mm hole is required. Use our diamond drill (2543-32).
The Mido ground light is part of the OutdoorPro+ lighting system, which allows you to seamlessly coordinate all elements for optimal lighting performance.
Discover more about the system on the OutdoorPro+ homepage and give your outdoor lighting a boost!
Included accessories:
-
Spike
-
Connector product cable
More Information
| Article number | L2469 |
|---|---|
| EAN code | 7435835131170 |
| Brand | Hamulight |
| Product Line | OutdoorPro+ |
| Suitable for | Outside |
| Light color | Warm white (2700K) |
| Input voltage | 12V AC |
| LED chip | Cree |
| Consumption | 0,5 watt |
| Dimmable | No |
| Lumen | 11 lm |
| Color Rendering Index (CRI) | 76 |
| Light angle | 90 Degrees |
| Energy label | F |
| Diameter | 32 mm |
| Height | 46 mm |
| Hole size | 32 mm |
| Cable length | 20 cm |
| Transformer required? | Yes (12 volts OutdoorPro+ transformer) |
| Material | Plastic |
| Cable thickness | 20 AWG |
| Color material | Black |
| IP value | IP-67 |
| VA value | 0,66 VA |
| Minimum ambient temperature (°C) | -20 °C |
| Maximum ambient temperature (°C) | 50 °C |
| Lifetime | 25000 hours |
| Replaceable light source | Nee |
| Crossable | Nee |
| AC / DC | Ja |
| Quality mark | CE, Rohs |
| Adjustable | Nee |
| Warranty | 5 years |
Product sheets
Here you can download information about this product.
Reviews
Product Questions
Recently Viewed Products











