
Crato | ground light | blank | warm white | OutdoorPro+ | 12 volts
The Crato ground light is a compact light that provides warm white light and contributes to pleasant orientation in outdoor spaces.
-
IP-67
-
4 lm
In Stock

Exclusive to OutdoorPro+ dealers
Sign inDescription
The Crato ground light is designed to gently illuminate the surroundings. The compact design makes the light suitable for areas such as steps, terraces, tiles, decks, paths, and driveways, where subtle lighting is desired.
The anti-glare top ensures a comfortable light beam that does not disturb the surroundings. The weatherproof properties and 12-volt system make the light suitable for outdoor use.
For higher light output, the Mido ground light is the ideal solution for your outdoor lighting. However, if you want maximum light intensity and range with your ground light, the Pega ground light is the perfect choice.
Tip: By combining the Crato ground light (4 lm), Mido ground light (11 lm), and Pega ground light (76 lm), you create an aesthetically balanced lighting setup for your outdoor space.
For installation of the Crato ground light, a 25 mm hole is required. Use our diamond drill (2543-25).
The Crato ground light is part of the OutdoorPro+ lighting system, allowing you to effortlessly coordinate all elements for optimal lighting performance.
Learn more about the system on the OutdoorPro+ homepage and give your outdoor lighting a boost!
Included accessories:
-
Spike
-
Connector product cable
More Information
| Article number | L2462 |
|---|---|
| EAN code | 7435841574503 |
| Brand | Hamulight |
| Product Line | OutdoorPro+ |
| Suitable for | Outside |
| Light color | Warm white (2700K) |
| Input voltage | 12V AC |
| LED chip | Cree |
| Consumption | 0,2 watt |
| Dimmable | No |
| Lumen | 5 lm |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Light angle | 90 Degrees |
| Energy label | A |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 43 mm |
| Hole size | 25 mm |
| Cable length | 20 cm |
| Transformer required? | Yes (12 volts OutdoorPro+ transformer) |
| Material | Plastic |
| Cable thickness | 20 AWG |
| Color material | Black |
| IP value | IP-67 |
| VA value | 0,39 VA |
| Minimum ambient temperature (°C) | -20 °C |
| Maximum ambient temperature (°C) | 50 °C |
| Lifetime | 25000 hours |
| Drive-over | Nee |
| AC / DC | AC |
| Quality mark | CE, Rohs |
| Warranty | 5 years |
Product sheets
Here you can download information about this product.
Reviews
Product Questions
Recently Viewed Products











